piątek, 22 lutego 2013

Mity dotyczące jazdy po spożyciu alkoholu

Autorem artykułu jest Marcjan_atomczyk


Liczba pijanych kierowców na polskich drogach rośnie. Brakuje nam poprawnej edukacji kierowców w tym temacie mimo organizowanych przez funkcjonariuszy policji licznych akcji oraz mocno zaostrzonych przepisów regulujących karanie kierowców po spożyciu alkoholu. Istnieją także pewne mity, które przemawiają wręcz na korzyść jazdy po wypiciu nawet małej dawki alkoholu.
Oszukanie alkomatu jest możliwe
Przez lata krążyły opowieści o tym, że da się oszukać wynik badania alkomatem stosując pewne sztuczki. Słyszeliśmy już o hiperwentylacji przed badaniem, włożeniem monety do ust czy słabszym dmuchaniu w ustnik alkomatu, czy też wiele innych, dobrych porad. Oszukanie alkomatu czy też zmniejszenie osiąganego wyniku jest niemożliwe. Nowoczesne alkomaty stosowane przez funkcjonariuszy policji na całym świecie są zaawansowanymi urządzeniami, badającymi bardzo dokładnie zawartość alkoholu w wydychanym przez kierowcę powietrzu. Należy pamiętać również o tym, że nawet w przypadku jakiejkolwiek próby oszukania alkomatu, policjant może zdecydować o wykonaniu dodatkowych badań stwierdzających trzeźwość!

Ludzie z większą tolerancją na alkohol mogą prowadzić
Stężenie alkoholu we krwi lub oddechu, widoczne na wynikach pokazywanych przez alkomaty nie ma kompletnie nic do tego, kto i jakie ilości alkoholu może spożyć. Tolerancja na alkohol, nawet bardzo duża, także powoduje widoczny wpływ na jakość kierowania pojazdem. Każda dawka alkoholu powoduje obniżenie koncentracji kierowcy, przez co może on być rozkojarzony podczas jazdy samochodem. To, że kierowca czuje się dobrze, wcale nie musi oznaczać że może on wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu.

Kawa pomoże pozbyć się negatywnych skutków spożycia alkoholu
Nic bardziej błędnego. Kawa pomoże, owszem, przy zredukowaniu uczucia zmęczenia lub senności, jednak nie wpływa ona w żadnym stopniu na zredukowanie poziomu zawartości alkoholu we krwi lub wydychanym powietrzu. Może to zadziałać również przeciwnie zwiększona wrażliwość na ryzyko lub pobudzenie powodowane przez kawę może utrudnić funkcjonariuszom policji do oceny stanu kierowcy. Może również spowodować podejrzenie o zażywanie substancji psychotropowych.

Spożywając alkohol i wsiadając za kierownicę jedno jest pewne nic dobrego nie może z tego wyniknąć. Dowiedzione jest, że alkohol powoduje obniżenie czasu reakcji kierowcy oraz jego uwagi przywiązywanej do poszczególnych zdarzeń na drodze. Stosowanie prostej zasady piłeś nie jedź jest jedynym rozwiązaniem jeżeli chodzi o prowadzenie pojazdu i picie alkoholu lub stosowanie używek działających do niego podobnie. Zapomnijmy więc o próbach oszukania alkomatów czy też wszelkich złotych sposobach wpływających na obniżenie jakości badania, z prostej przyczyny takie sposoby nie istnieją.

Marcjan Atomczyk
- Wieloletni projektant we włoskiej stajni Phinifarina, pracował przy opracowywaniu stylistyki Peugeota 406 coupe. Znany na całym świecie ze swojego zamiłowania do pisania poezji, tekstów reklamowych oraz esejów. Na starość osiadł w Toskani, wiodąc ciekawe życie copywritera, delektując sie włoskim winem i temperamentem tutejszych kobiet.
--
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz